background
image1 image2 image3 image4 image5 image6

O nas

Historia Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger

Początek

Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger powstało w roku 1982. Założenie Towarzystwa było spontaniczną reakcją na stan wojenny oraz sytuację Polaków w kraju zubożałym pod wieloletnimi rządami komunistów.

W świetlicy osiedlowej Tjensvoll zorganizowane zostało spotkanie dla Polaków, o którym ksiądz katolicki poinformował podczas mszy w kościele. Polacy i Norwegowie pragnący zaangażować się w działalność przyszli na spotkanie bardzo licznie i z entuzjazmem ogłoszono założenie Towarzystwa Polsko-Norweskiego. Funkcję przewodniczącego objął Tadeusz Wielechowski, urząd ten piastował do roku 1985.

Towarzystwo postawiło sobie następujące cele: polsko-norweską współpracę kulturową, promowanie kultury polskiej, a także pomoc charytatywną Polakom (a w szczególności dzieciom) przebywającym w kraju i za granicą.

Działalność Towarzystwa

Jeszcze w 1982 roku, przy współpracy z komitetem pomocy Polsce i Stavanger Young Men’s Club Towarzystwo Polsko-Norweskie przeprowadziło zbiórkę żywności i odzieży używanej. Zgromadzone artykuły przetransportowano w 28 ciężarówkach do Elbląga – miasta, które w 1981 roku gmina Stavanger wzięła pod swój patronat. Dary te przewoził do Polski Åge Larsen. Zaraz potem wizytę dziękczynną złożył w Stavanger ksiądz elbląski Mieczysław Józefczyk. Również członkowie komitetu pomocy Polsce – Olav T. Laake, Tadeusz Wielechowski, Stein Viksveen i Monika Hebnes dwukrotnie wyjeżdżali do Elbląga.

Towarzystwo organizowało także wiele imprez kulturalnych. W roku 1985 odbyła się wycieczka na Prekestolen, grzybobranie, koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej w Domu Koncertowym w Stavanger, oraz zabawa mikołajkowa dla dzieci.

Coroczną tradycją stały się polskie obiady w Invandrersenteret. Również w roku 1985 pod przewodnictwem Ståle Oftedala i Moniki Hebnes powstała grupa, której zadaniem była pomoc nowoprzyjezdnym Polakom w Stavanger. W roku 1986 dzięki współpracy Walborg Svensson Bernackiej i Towarzystwa Polsko-Norweskiego dwadzieścioro polskich dzieci wyjechało na wakacje do Stavanger.

Kryzys i zawieszenie działalności

Od roku 1987 Towarzystwo zaczęło przechodzić kryzys. Liczba aktywnych członków spadła z 30 do około 4-5 osób. Mimo to
w latach 1988-89 miały miejsce następujące wydarzenia kulturalne: polska impreza w Międzynarodowym Centrum Kulturalnym, Dzień Dziecka i obchody dnia 17. maja. Towarzystwo przeprowadziło także charytatywną akcję pomocy PCK: członkowie Towarzystwa pracowali fizycznie na polach uprawnych, a zarobione pieniądze przekazali polskiej organizacji.

W roku 1990, z powodu małej ilości aktywnych członków, zawieszono działalność Towarzystwa Polsko-Norweskiego.
Po upadku komunizmu i zmianie ustroju politycznego w Polsce sytuacja materialna Polaków uległa poprawie i pomoc z zagranicy nie była już niezbędna. Polacy przyjeżdżający do Norwegii chętniej asymilowali się z norweskim społeczeństwem. Potrzeba istnienia polskiego towarzystwa wygasła.

Reaktywacja Towarzystwa

W 2004 roku Polska weszła do UE. Jednym z krajów, które od razu otworzyły granice dla Polaków, była Norwegia. Rozpoczął się nowy etap emigracji z Polski, już nie politycznej, a zarobkowej. Potrzeba instytucji jednoczącej Polaków w Rogaland stała się znów aktualna. Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger zostało reaktywowane w roku 2006. Inicjatywę wysunęła znów tzw. „Stara Polonia”.

Najnowsza działalność

Utworzone na nowo Towarzystwo kontynuuje wiele wcześniejszych tradycji. Od roku 2006 zaczęły znowu odbywać się polskie obiady, obchody 11 listopada i 17 maja, bale przebierańców, spotkania z okazji św. Bożego Narodzenia oraz bale sylwestrowe.

W roku 2011 z inicjatywy Towarzystwa Polsko-Norweskiego odbyła się w Muzeum w Stavanger wystawa zatytułowana „200 lat polskiej emigracji”; w tym samym roku kino miejskie wyświetliło polskie filmy.

Prowadzone są akcje charytatywne wspomagające polskie fundacje: fundację TVN „Nie jesteś sam” i fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”. W roku 2012 Towarzystwo zakupiło wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego polskiego chłopca.

W roku 2013:
- zorganizowano spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia TPN, które zaszczycili swoją obecnością: zastępca ambasadora RP w Norwegii, konsul honorowy w Stavanger, przedstawiciele gminy Stavanger oraz honorowi członkowie Towarzystwa,
- przekazano pomoc finansową na budowę hospicjum w Elblągu, oraz dla poszkodowanych przez tajfun na Filipinach

Towarzystwo Polsko-Norweskie wspiera finansowo Polską Katolicką Szkołę w Stavanger, nad którą pełni honorowy patronat.

W roku 2008 Towarzystwo Polsko-Norweskie ustanowiło własną nagrodę przyznawaną Przyjaciołom Polski i Polaków
- „Kryształowe Serce”. Wyróżnienie wręczane jest corocznie i jak dotąd https://rxinfocenter.com/levitra nim następujące osoby i instytucje:

- 2008 r. Kryształowe Serce otrzymał Bjørn Bratbak i Olav T. Laake,
- 2009 r. nagrodę przyznano Kościołowi Katolickiemu w Norwegii,
- 2010 r. statuetką wyróżniono województwo Rogaland,
- 2011 r. nagrodę odebrała Berit Alis Torgrimsen,
- 2012 r. Kryształowym Sercem odznaczony został dyrektor Internasjonalt Hus, Peter Gilsvik,
- 2013 r. uhonorowano mieszkańców miasta Stavanger, przekazując statuetkę na ręce zastępcy burmistrza - pani Bjørg Tysdal Moe 

Obecnie w zarządzie są:

  1. Renata Peksyk - przewodnicząca
  2. Jacek Lenski- v-ce przewodniczący
  3. Anna Orlowska - księgowa
  4. Mieczyslaw Jarzynski - członek
  5. Dorota Marciniak - sekretarz
  6. Beata Szynicka - członek rezerwowy

 

2018  Towarzystwo Polsko-Norweskie w Stavanger